Społeczność Dojrzałych Graczy


#1 2014-01-27 08:54:26

 Wilczyca

Administrator

Zarejestrowany: 2014-01-11
Posty: 222
Punktów :   
WWW

Literatura pedagogiczna

Ponieważ jest na naszym forum paru pedagogów, postanowiłam utworzyć ten temat, byśmy mogli dzielić się nie tylko spostrzeżeniami, ale również przydatną literaturą. Jeżeli przeczytacie interesującą książkę naukową czy poradnik, napiszcie tutaj - na pewno pamiętacie takie pozycje ze studiów.

Ja rozpoczynam od książki, o której napisałam już w innym temacie, a którą uważam za naprawdę dobrą (i wręcz niezbędną!) w pracy z małymi dziećmi. To "Pomysły na zabawy w przedszkolu" wydawnictwa Jedność. Każdy, kto pracuje lub miał praktyki w przedszkolu doskonale wie, jak bardzo maluchy są przepełnione ciekawością świata, jak uwielbiają odkrywać i uczyć się poprzez zabawę. W ten sposób dzieci nabywają nie tylko wiedzę, ale również rozwijają swoje umiejętności społeczne. Wielu nauczycieli pracujących w przedszkolu bazuje na starych, sprawdzonych zabawach i nie ma w tym niczego złego, ale dobrze jest czasami sięgnąć po coś nowego i w tych właśnie celach został napisany ten poradnik. Jest on podzielony na kilka rozdziałów dotyczących zabaw nawiązujących do różnych aspektów rozwoju dziecka. Każdy rozdział jest poprzedzony wstępem, który dokładnie wyjaśnia znaczenie nabywania odpowiednich umiejętności - pozwala nam to zrozumieć, czego poprzez zabawę uczymy i co możemy osiągnąć (jest to niewątpliwie bardzo pomocne podczas układania planu zajęć). Przyznam szczerze, że sama byłam zdziwiona różnorodnością zabaw przedstawionych w książce. Są one nie tylko bardzo pomysłowe i atrakcyjne dla maluchów, ale posiadają również bardzo przemyślaną i dostosowaną do wieku dzieci wartość dydaktyczną - dzięki nim mogą one zrozumieć właściwości powietrza i wody, nauczyć się kolorów i kształtów, nabrać szacunku do istot żywych i nawyku dbania o środowisko. Każda z zabaw jest również okazją do ćwiczenia umiejętności społecznych. To właśnie ta uniwersalność sprawia, że po odpowiednich modyfikacjach można zastosować określone zabawy też w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Jestem też pewna, że dla wielu maluchów zabawy te będą bardziej atrakcyjne, niż komputer czy oglądanie telewizji. Dlatego uważam, że jest to idealna książka nie tylko dla nauczycieli pracujących w przedszkolu, ale również dla rodziców. Nie zapominajmy, że to bliskość rodzica i odkrywanie świata czyni dzieciństwo bardziej kolorowym, a nie zabawki czy elektroniczne gadżety.
Na uwagę zasługje również bardzo przejrzysta i zawierająca wiele kolorowych ilustracji oprawa książki. Dzięki temu z łatwością znajdziemy interesujące nas zabawy i dowiadujemy się, jak powinno wyglądać poprawnie wykonane zadanie.

Podsumowując - polecam. Książka ta jest prawdziwą kopalnią pomysłów na kreatywne i radosne spędzanie czasu.

http://pedagogiczno-szkolna.pl/img/p/1210351-21943-thickbox.jpg


http://i.pinger.pl/pgr150/d80c5610001b9c6952d68748

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rpggryf.pun.pl www.chaotic-game.pun.pl www.eti-ukw.pun.pl www.b2st.pun.pl www.htcsmart.pun.pl